Menu
Home Page

Governors

Parent Governor Election

 

We are recruiting for a Parent Governor to join our governing body. Below you can download a letter with further information, some FAQs and a nomination form.

A Local Governing Body has been established for Rosedale Primary School.  The Local Governing Body’s overall purpose is to:

  • ensure clarity of vision, ethos and strategic direction of the school;
  • hold the Headteacher and senior leaders to account for the educational performance of the school and its children and the performance management of staff;
  • oversee the financial performance of the school, making sure delegated money is well spent against the identified priorities and within the agreed budget;
  • actively embrace community, parental and staff engagement to raise the profile of the school within the locality and beyond; encourage growth of the pupil population and support in staff recruitment and retention.

 

Governors operate within the remit of a Scheme of Delegation which can be downloaded from the Trust website at http://www.inspiringfuturesacademytrust.co.uk/

Name

Role

Type

Date Appointed

Date Term Ends

Beryl Beal

Chair

 

6th April 2017

5th April 2020

Sue Costin

Vice-Chair

Co-opted

1st May 2018

30th April 2019

Cllr Jane Nightingale

 

Co-opted

25th May 2018

24th May 2019 (Resigned 29th Jan 2019)

Cllr Pat Haith

 

Co-opted

1st May 2018

30th April 2019

Pam Martin

 

(Staff)

6th April 2017

5th April 2020

Helen Kirtlan

 

(Parent)

25th May 2017

24th May 2020

Amanda Langsford

 

 

8th February 2018

7th February 2019

Sarah Proctor

 

(Staff)

16th January 2019

15th January 2022

Sarah Gallacher Headteacher Ex-Officio 1st September 2018  
Faye Bubb   (Parent) 6th April 2017

5th April 2020

(Resigned 19/11/18)

Attendance at Meetings 2018-19

 

Governor Attendance
Beryl Beal 3/3
Sue Costin 3.3
Cllr Jane Nightingale (Resigned 29.1.19) 0/2
Cllr Pat Haith 3/3
Pam Martin 2/3
Helen Kirtlan 3/3
Amanda Langsford 2/3
Sarah Proctor 0/1
Sarah Gallacher 3/3
Faye Bubb (resigned 26.11.18) 0/2

 

Minutes of Meetings

In this section you can download minutes of governor meetings.

Governor Register of Interests

Committee Membership

 

Amanda Langsford is the representative on the Inspiring Futures Finance Committee.

 

Sue Costin and Amanda Langsford are the representatives on the Inspiring Futures Childcare Committee.

Governors with Specific Responsibilities

 

Health and Safety - Sue Costin

Safeguarding - Pat Haith

Children in Care - Pat Haith

Curriculum - Beryl Beal

Attendance - Sue Costin

Top